Taranii din jurul Bucurestiului au devenit dezvoltatori imobiliari

TENDINTE , Imobiliare

07.12.2007 - Adevarul
Taranii din jurul Bucurestiului au devenit dezvoltatori imobiliari

Localnicii din comunele prin care va trece Autostrada Bucuresti-Brasov au renuntat la agricultura si isi vand terenurile investitorilor straini

Nea Ion Referentul dimpreuna cu alti trei consilieri ai Primariei Moara Vlasiei stau tolaniti, picior peste picior, pe canapeaua de piele din biroul primarului. Au cate o cafea si un pahar de whisky in fata si asteapta linistiti sa dea interviu la gazeta.

"Comuna noastra va deveni un paradis, pentru ca se fac cartiere rezidentiale si malluri, domnule reporter", spune nea Ion Referentul, un fel de guru al comunei, in varsta de 82 de ani. Oamenii isi vand pamantul la preturi bune, si cu banii castigati isi transforma casa in vila, iar Moara Vlasiei arata deja altfel", continua inteleptul nea Ion. Pai, si agricultura? In cinci ani, va disparea de tot, ma asigura primarul...

Calculul e simplu: un taran, proprietar al unui hectar de teren agricol, are doua variante. Sa-l cultive cu porumb sau grau, iar in acest caz castiga in jur de 8.000-9.000 de euro pe an sau sa-l vanda cu 20 de euro metrul patrat, iar in acest caz castiga 200.000 de euro, o singura data. Ce credeti ca alege taranul nostru? Evident, cea de-a doua varianta.

De fapt, oamenii sunt impartiti in doua tabere. Ba nu, in trei: cei care au vandut pamantul acum doi ani cu 1-2 euro pe metrul patrat, iar acum mor de necaz, cei care l-au vandut anul asta cu 20 de euro si care sunt relativ multumiti si cei care fac in continuare agricultura pe terenul lor, asteptand ca pretul sa mai creasca. Din ultima categorie fac parte taranii informati.

Membri intr-o asociatie agricola coordonata de edilii locali si care stiu exact pe unde va trece autostrada, cu ce procent va mai creste pretul terenului, in functie de localizare si cum va arata comuna lor peste cinci ani. Ei stiu tot. Ei sunt cei de pe canapeaua de piele, care beau whisky si nu se grabesc sa vanda.

"Evreii au cumparat cea mai mare parte din terenurile comunei noastre. Astia sunt seriosi, dom’le. Sa vezi mata ce paradis o sa fie in Codrii Vlasiei", spune si Mircea Tanasescu, un alt consilier de 69 de ani. Nici macar promisiunile autoritatilor conform carora agricultura se va relansa cu sprijinul programelor finantate de Uniunea Europeana nu ii pot convinge pe vechii agricultori sa reziste in fata milioanelor de euro pe care marii developeri sunt gata sa ii investeasca in proprietatile din Moara Vlasiei.

Ovidiu Marincea